Elhunyt Kerényi József építész
In Memoriam
Kerényi József
- építész, egyetemi tanár -
Tanár úr elment. Itt hagyott Bennünket az életmûvével és számtalan befejezetlen beszélgetéssel….
„Szeretem és érdekelnek az emberek”- írta a Magyar Mûvészeti Akadémia gondozásában megjelent Üzenet füzetben.
Ars poeticája végig kísérte egész munkásságát.
Konok makacssággal rakta a falak, tetõk, utcák és terek építõ köveit, az emberek szenvedélyének, érzelmeinek, sikereinek és kudarcainak színpadát.
Emberközpontú gondolkodása számtalan nevéhez köthetõ folyamat elindítója. Észrevette a két víz köze csodáit, a védendõ falusi, városi épített értékeket, a homokhátság tanyáit, kúriáit.
Elindított gondolata „megmenteni és hasznosítani „bontva építeni”, új színt hozott a környezetalakításban.
Kecskemét jó példája elvei megvalósulásának; Technika Háza, Kéttemplom-köz, a fõtéri gyalogos zóna kialakítása….
Meggyõzõdése volt; „akkor építünk jól, ha sem bánatot, sem nosztalgiát nem ébresztünk az emberekben a múlt iránt.”
Ezt a szemléletet tanította az Egyetemen is. Diákjai szerették a Tanár urat, mert ott volt mögötte egy látható, megvalósult kicsit Kerényisre átformált város, Kecskemét.
Tisztelgünk munkáid elõtt, tiszteljük a szakma iránti elhivatottságod, a fiatalokért érzett felelõsséged.
Most hiányoznak igazán a befejezetlen beszélgetések….vajon hogy zártad volna?
De már késõ.
Fõhajtással és tisztelettel búcsúzunk Tõled Tanár úr! Jóska!
Bács-Kiskun Megyei Építész Kamara Tagsága
Búcsúztatása 2016. április 9-én, szombaton 11 órakor lesz a Kecskeméti Köztemetõben.